ДОНЕЦЬКА єпархія

ДОНЕЦЬКА єпархія

Донецька єпархія Української Православної Церкви була утворена 6 вересня 1991 року. Вона об'єднує православні парафії південної частини Донецької області.

 

У листі, підписаному Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Володимиром (за №68 від 11.04.1997 р.), дається пояснення щодо територіального розділу між Горлівською і Донецькою єпархіями Української Православної Церкви.

 

«До складу Донецької єпархії входять населені пункти таких районів: Амвросіївського, Старобешівського, Тельманівського, Новоазовського, Мангуського, Володарського, Волноваського, Великоновосілківського, Мар'їнського, Ясинуватського, а також населені пункти, що входять до міських рад обласного підпорядкування, а саме: Донецької, Маріупольської, Макіївської, Харцизької, Торезької, Сніжнянської, Селідовської...»

 

Донецька єпархія Української Православної Церкви розташована на території Донецької області. Межує з Горлівською на півночі, з Бердянською та Дніпропетровською на заході, з Луганською на сході та Ростовською Руської Православної Церкви на південному сході.

 

За національним складом населення територія єпархії, як і в цілому Донбасу, дуже різнорідна. Це зумовлює різноманітність віросповідної приналежності громадян. Основні національні групи в області - українці й росіяни. Далі йдуть греки, євреї, татари, вірмени, німці, білоруси, турки-месхетинці та інші незначні в процентному вираженні групи.

 

Кафедральне місто - Донецьк.

 

Кафедральний собор - Свято-Миколаївський (м. Донецьк, настоятель - протоієрей Петро Устименко). Нині в Донецьку завершується будівництво Спасо-Преображенського кафедрального собору (настоятель - протоієрей Віктор Кобзар).

 

Єпархія розподілена на такі благочиння: Донецьке, Макіївське, Маріупольське, Новоазовське, Волноваське, Мар'їнське, Ясиноватське, Сніжнянське, Харцизьке, Курахівське, Докучаєвське, Тельманівське, Амвросіївське, Великоновосілківське, Торезьке, Мангуське, Авдіївське.

 

На початку 2007 року в єпархії діяли 300 церковних громад, 5 монастирів (чоловіча Лавра, 1 чоловічий та 3 жіночі), єпархіальний клір становило 392 священнослужителі (359 священиків, 33 диякони).

 

При Донецькому єпархіальному управлінні (83062, м. Донецьк-62, вул. Тушинська, 7) діють відділи з роботи з силовими структурами, виправними установами, козацтвом, молоддю, відділи інформаційно-просвітницької діяльності та каритативної роботи.

 

Першим правлячим архієреєм Донецької єпархії став преосвященний Аліпій (Погребняк), єпископ Донецький і Слов'янський (1991-1992 рр.). На зміну єпископові Аліпію, який добровільно пішов на спочинок, Синод Української Православної Церкви призначив митрополита Леонтія (Гудимова). З 1994 до 1996 року єпископом Донецьким і Маріупольським був Преосвященніший Iполит (Хилько).

 

Указом Священного Синоду Української Православної Церкви від 12 вересня 1996 року на архіпастирське служіння в Донецьку єпархію направлено архієпископа Iларіона (Шукала), нині - митрополит Донецький і Маріупольський.

 

Вікарні єпископи: Святогірський Арсеній (Яковенко); Амвросіївський Єлисей (Iванов).

 

Святогірський Успенський монастир заснований у першій половині XIII століття, перетворений на парафію в 1787 році, відновлений як монастир у 1844-му, повторно закритий у 1922-му, відроджений у 1992-му.

 

9 березня 2004 року Священний Синод УПЦ надав монастирю статус Лаври. Нині Свято-Успенська Святогірська Лавра є найбільшим духовним центром Донбасу. Монастир відомий далеко за межами Донецького краю - у дні свят Святогірської ікони Божої Матері, преподобного Iоанна, затворника Святогірського, Успіння Божої Матері та в інші визначні дати обитель збирає до 10-12 тисяч прочан з України, Росії та Білорусі.

 

Нині лаврська братія нараховує більше 110 чоловік, з кожним роком чисельність насельників зростає. В обителі відновлено два скити - Всіхсвятський і преподобних Антонія і Феодосія Печерських. У селі Богородичне, що прилягає до Лаври, відкрито храм на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних радість». На 5 монастирських дзвіницях - 54 дзвони, найбільший з яких - вагою понад 6 тонн.

 

5 грудня 2005 року намісник Лаври архімандрит Арсеній (Яковенко) був хіротонісаний в єпископа Святогірського, вікарія Горлівської єпархії, зі збереженням посади намісника. З січня 2007 року він - вікарій Донецької єпархії.

 

1995 року Священний Синод УПЦ канонізував преподобного Iоанна Святогірського, мощі якого почивають у Лаврі.

 

Починаючи з 2002 року, в Лаврі відбуваються всеукраїнські співочі собори на Святих горах. У Слов'янську проводяться краєзнавчі читання «Святі гори: місце й значення у світовій історико-культурній та духовній спадщині», в організації яких, окрім єпархії, беруть участь співробітники Донецького національного університету, Слов'янського педагогічного інституту та Святогірського історико-архітектурного заповідника.