Річний звіт про діяльність Синодального відділу релігійної освіти та катихизації

Річний звіт про діяльність Синодального відділу релігійної освіти та катихизації
У звітному році Відділ релігійної освіти і катехізації при Священному Синоді Української Православної Церкви проводив роботу, яку можна класифікувати за такими напрямами:

1. Конференції, круглі столи, зустрічі


26 березня з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира у конференцзалі 70-а корпусу Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври відбулася робоча зустріч на тему “Проблеми християнської біоетики” під головуванням єпископа Макарівського Іларія, голови Синодального відділу релігійної освіти і катехізації, вікарія Київської Митрополії.

У ній взяли участь голова літургічнобогослужбової комісії архімандрит Філарет (Звєрев), голова місії “Церква і медицина” протоієрей Геннадій Батенко, керівник Видавничого відділу протоієрей Володимир Савельєв, директор Вищих богословських курсів протоієрей Владислав Софійчук, помічник голови Синодального відділу з благодійності і соціального служіння Таранюк Г. П., співробітник Вищих богословських курсів ЗольниковаА., член Спілки православних юристів Денисов О.

Під час зустрічі розглядалися наступні питання: сучасний стан та перспективи розвитку християнської біоетики; місце християнської біоетики в духовній та світській освіті; роль Церкви в роботі етичних комітетів; IV Національний конгрес з біоетики (вересень 2010 року).

Підсумки роботи зустрічі та резолюція були представлені на розгляд Його Блаженства, Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира.

27 квітня з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира, Предстоятеля Української Православної Церкви, єпископ Макарівський Іларій, вікарій Київської Митрополії, голова Синодаль-ного відділу релігійної освіти і катехізації УПЦ взяв участь у семінарі “Проблеми біоетики та фізики живого” на тему: “Нацистська «медицина» — хроніка «наукового» злочину”, яка пройшла в Національному медичному університеті ім. О. О.Богомольця і була організована комісією з питань етики, Студентським науковим товариством та кафедрою медичної біофізики. Семінар було прове-дено до 65річниці Великої Перемоги.

Владика Іларій виступив з повідомленням про онтологічну сутність зла з богословського погляду. Також на семінарі зі змістовними доповідями виступили: доц. Єгоренков А. І., відповідальний секре-тар Комісії з питань етики при НМУ, на тему: “«Ефект Люцифера» у медичній та науковій етиці нацистської Німеччини: причини, наслідки, висновки для сучасної біоетики”; ДжумаК. А., студент-ка III курсу НМУ СНТ ім. О. А.Киселя, на тему: “Медична та наукова етика Японії часу Другої світової війни”; прот. Геннадій Батенко, голова місії Синодального відділу “Церква і медицина” УПЦ, на тему: “Ставлення до смертної кари святителя Луки (ВойноЯсенецького) у зв’язку зі злочи-нами нацистської «медицини»”.

У роботі семінару також взяли участь: МузиченкоП. Ф. д. м.н, голова комісії з проблем етики, який виступив з повідомленням; ТаранюкГ. П., співробітник Синодального відділу з благодійності і соціального служіння.

Тематичну спрямованість наукового форуму прекрасно охарактеризував святитель Лука (Вой-ноЯсенецький), у своїй праці “Праведний гнів народу”, 1944 року написання, в якій зокрема зазначе-но: “Ибо, если отдельные исключительные злодеяния в мирное время грозят разрушением правовых и этических основ общества и государства и настоятельно требуют смертной казни преступников, то те же злодеяния, умноженные в миллионы раз немцами и их союзниками во время войны, неиз-бежно приведут к всеобщему одичанию человечества и перманентной войне всех против всех, если останутся безнаказанными…”.

5 липня в Ужгородській українській богословській академії імені святих Кирила і Мефодія та Кар-патському університеті імені Августина Волошина відбулися урочистості з нагоди вручення дипломів випускникам 2010 року. З благословення Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви у святі взяв участь голова Синодального відділу релігійної освіти і катехізації УПЦ, вікарій Київської Митрополії, єпископ Макарівський Іларій. Серед поважних гостей, що прийшли розділити святкову та духовну радість з професорсько-викладацьким складом, випускниками та їхніми батьками, були: Високопреосвященніший Феодор, архієпископ Мукачівський і Ужгородський; протоієрей Геннадій Батенко, голова Синодального відділу “Місія Церква і медицина”; протоієрей Дмитро Гольцев, кандидат богослов’я, викладач Московської та СанктПетербурзької духовних академій; протоієрей Сергій Скубченко, доктор бого-слов’я, викладач Харківської духовної семінарії, архімандрит Пимен, доктор богослов’я, проректор Луганського духовного училища; архімандрит Серапіон (Дунай), настоятель кафедрального СвятоТроїцького собору міста Перм, Пермської єпархії РПЦ; Алла Дмитрук, головний редактор сайта “Релігія в Україні” та інші.

До професорськовикладацької корпорації та випускників 2010 року з вітальним словом у відеозапису звернувся Блаженніший Володимир, Митрополит Київський і всієї України, Предстоя-тель Української Церкви. Блаженніший Владико привітав усіх випускників та присутніх із завер-шенням навчання, а також звернув увагу на те, що саме в 2010 році вперше в історії УПЦ у стінах Ужгородської богословської академії відбувається перший випуск магістрів богослов’я, викладачів ВНЗ із отриманням дипломів державного зразка.

У своєму вітальному слові владика Іларій передав усім присутнім благословення Предстоятеля Української Православної Церкви та побажав випускникам Божої благодаті та практичного втілення в життя тих знань і навичок, які вони здобули впродовж періоду навчання в стінах академії та університету.
Після привітань відбулося урочисте вручення дипломів випускникам академії та університету з відповідними відзнаками, яке здійснив ректор, професор, архімандрит Віктор (Бедь). Зокрема, серед цьогорічних випускників — 29 магістрів богослов’я, які отримали дипломи церковного та державно-го зразка, 4 магістри богослов’я — дипломи церковного зразка, 1 магістр церковного музичного мис-тецтва, 12 бакалаврів богослов’я, 9 магістрів психології, 6 спеціалістів психології, 7 бакалаврів психології, 48 бакалаврів права, 16 бакалаврів фінансів, 12 бакалаврів філософії, 13 молодших спеціалістів правознавства та 9 молодших спеціалістів комп’ютерних наук.

Відрадно відзначити, що серед випускниківбогословів Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія 2010 року є не тільки клірики численних єпархій Української Православної Церкви, але і представники мирян, духовенства та чернецтва Руської Православної Церкви (Російська Федерація), Білоруської Православної Церкви (Білоруського Екзархату РПЦ), Православної Церкви Молдови (Молдавського Екзархату РПЦ) та Будапештської Православної єпархії РПЦ (Угорщина).

30–31 серпня у чоловічому монастирі на честь Покладення ризи Божої Матері у Влахерні (с. Томашівка Фастівського району Київської області) відбулись урочисті заходи з нагоди 10річчя обителі та 100річчя Томашівської садиби. У монастирі відбулася наукова конференція з нагоди ювілею, у якій з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира взяв участь вікарій Київської Митрополії єпископ Макарівський Іларій. Зокрема, владика Іларій виступив з доповіддю на тему: “Монастирські церковноархітектурні ансамблі як вираження чернечого світогляду”.

29 вересня з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира у КиєвоПечерській Лаврі відбулося засідання оргкомітету Першого Всеукраїнського конкурсу робіт у галузі педагогіки на тему: “Робота з дітьми, підлітками і молоддю в межах недільних шкіл”, яке очолив голова Сино-дального відділу релігійної освіти і катехізації УПЦ єпископ Макарівський Іларій.

Конкурс проводиться з метою стимулювання педагогів недільних шкіл Української Православної Церкви, а також розповсюдження кращих практик і обміну досвідом між вітчизняними недільними навчальними закладами.

Організаторами заходу виступили Українська Православна Церква, зокрема Синодальний відділ релігійної освіти і катехізації УПЦ і громадська організація “Україна Православна”. Головним зав-данням оргкомітету було поставив привернути увагу духовенства, парафіян і педагогів до діяльності недільних шкіл України, а також підвищити роль недільних шкіл у зміцненні Православ’я в Україні, через приклади їхньої успішної роботи.

“Сьогодні як ніколи, спільними зусиллями ми маємо піклуватися про підвищення престижу вихо-вателя недільної школи, сприяти активізації міжпарафіяльної взаємодії з обміну досвідом. Корисно проводити якомога більше спільних творчих проектів, а також виявляти та узагальнювати кращі ме-тодики виховання, навчання та позанавчальної роботи з дітьми, підлітками та молоддю”, — зазначив, зокрема, єпископ Іларій, коментуючи подію.

12 листопада з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира єпископ Макарівський Іларій, вікарій Київської Митрополії, на запрошення головного лікаря “Медмістечка” Крижевського Вадима Віталійовича, д. м. н., доцента кафедри хірургії, зустрівся з керівництвом та лікарями Київської міської клінічної лікарні № 6.

Перед поважним зібранням владика Іларій прочитав лекцію на тему: “Церква та біоетика”. У зустрічі також взяв участь голова Синодального відділу “Місія Церква та медицина” протоієрей Геннадій Батенко.

Він розповів присутнім про співпрацю Української Православної Церкви та Відділу, який він очолює, з медичними установами та спільні проекти у сфері біоетики. На закінчення зустрічі єпископ Іларій відповів на запитання присутніх.

18 листопада в галереї “Печерська” відбулося урочисте відкриття виставки “Тихе сяйво”, в якому взяли участь голова Синодального відділу релігійної освіти і катехізації УПЦ єпископ Макарівський Іларій, голова Синодального інформаційнопросвітницького відділу УПЦ протоієрей Георгій Кова-ленко, а також голова Синодального відділу УПЦ у справах сім’ї єпископ Васильківський Пантелеімон, сучасні українські художники та меценати. Особливість виставки, перш за все, у тому, що вона присвячена ювілею Блаженнішого і пронизана глибокою духовністю. Подруге, вона зібрала талановитих і відомих в Україні та за її межами художників, таких, як: Юрій Нагулко, Борис Єгіазарян, Микола Журавель, Анна Криволап, Анатолій Тертичний, Олег Тістол та Олександр Сухоліт. Потретє, поєднала православні традиції з сучасними тенденціями мистецтва.

“Тихе сяйво” — вже друга виставка, що відкриває нових художників, які повертаються до православних витоків, — зазначив єпископ Макарівський Іларій. — Вона демонструє те, що наші митці відчувають сферу духовного, яку вони поновому передають у своїх картинах. І співвідносячи сферу духовного і земного, ми повинні пам’ятати про вічне, яке приніс нам Христос”. Проект “Духовність у сучасному мистецтві” — постійна виставка — “тихий аукціон” творів кращих українських художників, збір коштів з якої піде на будівництво кафедрального СвятоВоскресенсько-го собору УПЦ.

20 листопада з благословення Предстоятеля Української Православної Церкви, Блаженнішого Ми-трополита Київського і всієї України Володимира у КиєвоПечерській Лаврі пройшла конференція “Роль жіночого чернецтва у долях Святої Русі”, присвячена 200річчю з дня народження прп. Димитри (Єгорової, 1810–1878) — засновниці КиєвоВведенського монастиря. Організаторами конференції вис-тупили КиєвоВведенський монастир і Національний КиєвоПечерський історикокультурний заповідник. Відомо, що КиєвоВведенський монастир був заснований 1878 р. як перша в історії Києва православна жіноча громада з монастирським укладом для опіки нужденних. Створення такого роду громад отримало широке поширення в Російській імперії в XIX ст. У 1901 р. Введенська громада от-римала статус монастиря. При відродженні обителі, яку двічі закривали за радянських часів, вона стала чоловічим монастирем і широко прославилася своєю святинею — Київської чудотворною іконою Пресвятої Богородиці “Призри на смирення”. Учасниками конференції були Високопреосвященніший митрополит Доростольський Амвросій (Болгарська Православна Церква), який виступив з доповіддю “Історія міста Силістра і сучасне шанування матушки Димитри на батьківщині”, вікарій Київської Митрополії Преосвященний єпископ Макарівський Іларій (Шишковський), намісник КиєвоВведенського чоловічого монастиря архімандрит Даміан (Давидов), представники ряду єпархій та монастирів Української Православної Церкви, співробітники Національного КиєвоПечерського історикокультурного заповідника, Музею історії міста Києва, Державного Бородінського військовоісторичного музеюзаповідника (Росія).

Підготовлені доповідачами матеріали з історії візантійського та вітчизняного жіночого чернецтва були озвучені у старовинній палаті при СвятоМиколаївському храмі колишнього Лікарняного мона-стиря на верхній території КиєвоПечерської Лаври. Коментуючи подію, намісник КиєвоВведенського чоловічого монастиря архімандрит Даміан (Давидов) відзначив: “Це вже третя конференція, приводом для якої стали ювілеї, пов’язані з КиєвоВведенської обителлю. Перша конференція відбулася у 2008 році і була присвячена 130річчю заснування Введенської громади і кончини матушкизасновниці — преподобної Димитри. Той перший ювілей ознаменувався виходом у світ книги про КиєвоВведенський монастир, написаної істориком Тетяною Кочубинською. Друга конференція відбулася 30 серпня поточного року. Вона була приурочена до 100річчя старовинної са-диби в селі Томашівка Київської області та 10річчя відкриття у цій садибі, за нашої участі, чоловічого монастиря на честь Покладення ризи Божої Матері. Приємно спостерігати, що, у порівнянні з першою конференцією, в нинішній бере участь набагато більше доповідачів безпосе-редньо з монастирів. Історичні приклади подвигів жіночого чернецтва, про які ми дізнаємося, можна порівняти з діамантами, що оточують образ Пресвятої Богородиці в панагії”.

30 листопада в Інституті філософії імені Г. С.Сковороди НАН України відбулася Всеукраїнська науковопрактична конференція на тему: “Міжконфесійні відносини в їхній сутності та виявах в Україні”. Організаторами заходу виступили: Державний комітет України у справах національностей та релігій, Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С.Сковороди НАН України, Національний педагогічний університет ім. М. П.Драгоманова, Українська асоціація релігієзнавства.

У конференції взяли участь — державні, громадські та релігійні діячі, науковці та експерти у галузі свободи совісті, представники масмедіа.

З благословення Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України, у конференції взяв участь вікарій Київської Митрополії УПЦ, голова Синодального відділу релігійної освіти і катехізації єпископ Макарівський Іларій.

Зокрема, він виступив із доповіддю на тему: “Значення духовного виховання у формуванні толе-рантного громадянського суспільства”.

9 грудня з благословення єпископа Макарівського Іларія, вікарія Київської Митрополії, голови Синодального відділу релігійної освіти і катехізації Української Православної Церкви, розпочав ро-боту офіційний сайт відділу. Новий інтернетресурс створений інформаційноаналітичною службою ОРОіК РПЦ за підтримки партнерів служби, в межах розвитку відносин та співпраці з профільним відділом РПЦ.Сайт висвітлюватиме діяльність Синодального освітнього відділу УПЦ, та на ньому розміщуватимуться матеріали освітньокатехізичного характеру.
 
2.Розвиток контактів зі світськими вищими навчальними закладами

27 серпня у Національному палаці мистецтв “Україна” відбулись урочисті збори, присвячені посвяті першокурсників 2010 року в студенти Національного медичного університету імені О. О.Богомольця.

З благословення Блаженнішого Митрополита Володимира участь у заході взяв вікарій Київської Митрополії, єпископ Макарівський Іларій.

Виступаючи перед зібранням, владика Іларій привітав першокурсників та виголосив вітальне сло-во Предстоятеля Української Православної Церкви.

15 жовтня у Національному медичному університеті України імені О.О.Богомольця відбулися урочисті заходи з нагоди відкриття меморіальної дошки, барельєфу й аудиторії № 3 морфологічного корпусу, присвячених випускнику 1903 року медичного факультету університету Святого Володими-ра професору Валентину Феліксовичу ВойноЯсенецькому (архієпископ Лука).

В урочистостях з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володи-мира взяв участь єпископ Макарівський Іларій, вікарій Київської Митрополії, голова Синодального відділу релігійної освіти і катехізації, та протоієрей Геннадій Батенко, голова Синодального відділу “Місія Церква та медицина”, а також клірики храму святителя Луки (ВойноЯсенецького) при нав-чальному закладі.

Владика освятив меморіальну дошку, барельєф і аудиторію № 3 морфологічного корпусу, присвячені архієпископу Луці ВойноЯсенецькому.

Він також передав слова вітання з цією подією та благословення Блаженнішого Митрополита Во-лодимира. А після цього вручив найвищу нагороду Української Православної Церкви — відзнаку Предстоятеля Української Православної Церкви — Москаленку Віталію Федоровичу, ректору НМУ імені О.О.Богомольця.

Окрім цього, у ході урочистих заходів відбулася презентація перевидання книги святителя Луки “Дух, душа і тіло”.

3 листопада з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира єпископ Макарівський Іларій, вікарій Київської Митрополії, голова Синодального відділу релігійної освіти і катехізації Української Православної Церкви, відвідав найбільший недержавний виш України — Міжрегіональну академію управління персоналом.

Владика побував в академічній каплиці на честь святого великомученика Георгія Побідоносця, Сербському храмікаплиці, новоствореному Духовнопросвітницькому центрі імені святих апостолів, який тісно співпрацює зі студентами світських вищих навчальних закладів, а також надає консультації з основ православної теології, християнської моралі та історії християнської Церкви професорськовикладацьким корпораціям київських вищих навчальних закладів.

Очолює Центр протоієрей Діонисій Мартишин, доктор богослов’я, завідувач кафедри православної культури та теології МАУП, доцент Київської духовної академії, співробітник Сино-дального відділу релігійної освіти і катехізації Української Православної Церкви. Владика Іларій вручив директору Центру КурськуКорінну ікону Пресвятої Богородиці та богословську літературу для бібліотеки Центру.

В Інституті міжнародної економіки та інформаційних технологій імені святої рівноапостольної княгині Ольги при МАУП владика зустрівся зі студентами та благословив їх на навчання і подальше духовне та інтелектуальне зростання на благо Святої Православної Церкви та рідної Батьківщини.

Під час зустрічі з керівництвом, працівниками та студентами МАУП владика Іларій зазначив: “Сьогодні християнство — єдиний шлях до подолання проблеми дефіциту духовних цінностей. Вічні цінності не минають. Християнство презентує єдиний фундамент виховання — Іісуса Христа. І тому не зовсім зрозуміла позиція деяких представників педагогічної системи, які протестують проти так званої духовної пропаганди у закладах освіти. Нейтрального виховання як такого не існує, бо за своєю суттю воно покликане так навчити молодих людей, щоб вони стали зрілими членами нашо-го суспільства, яке, не перестаючи бути плюралістичним, має певні стрижневі цінності, на котрих будується його єдність та добробут. Натомість нейтральність свідчить про цілковиту відсутність будьяких цінностей”.

У своєму слові вдячності Українській Православній Церкві та Блаженнішому Митрополитові Во-лодимиру за турботу та опікуванна сучасними процесами освіти та виховання голова Наглядової ради МАУП — професор Георгій Щокін — підкреслив: “Для Міжрегіональної академії управлінням персоналом магістральним шляхом до нового етапу української історії є розвиток науки, культури й освіти. І пройти цей довгий і складний шлях український народ зможе лише під духовним проводом Української Православної Церкви”.

Враховуючи ці фундаментальні питання в освітньому, культурному і науковому просторі МАУП, величезна увага приділяється тому, аби молоде покоління, завтрашнє майбутнє України, котрим далі належить модернізувати та відновлювати українське буття, добре знали свою віру, православну культуру, теологію, своє національне коріння, історію рідного народу, ґрунтовно розумілися на українській та світовій культурах, засадах культурології та релігієзнавства. У той час, коли у сучасному суспільстві лише ведуться розмови та невтомні дискусії з приводу викладан-ня основ віри та християнської етики, дієва співпраця Української Православної Церкви та Міжрегіональної академії управління персоналом дає реальну можливість сучасній молоді у процесі навчання та у масштабному напрямку праці на ниві просвітництва вже зараз ознайомити-ся з історією християнської Церкви, основами християнської моралі, християнською соціальною доктриною, а також основними поняттями сучасної православної теології. Крім того, студенти ма-ють доступ до науковобогословської літератури, у МАУП друкуються навчальні посібники з основ православної віри, основ християнської етики. Іншими словами, це дає змогу не лише в глибині серця відчувати віру в Бога, а й у процесі освіти, земного покликання бути причетними до Божого розуму, ласки, любові та христової істини. Що на сьогодні і є реальним вкладом у розвиток духовності та відродження української культури”.

Наприкінці зустрічі єпископ Макарівський Іларій, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, Предстоятеля Української Православної Церкви, вручив високі церковні нагороди за вагомий внесок у розвиток православної духовності і співпрацю у сфері світської та релігійної освіти. Орден святого великомученика Георгія Побідоносця — голові Наглядової ради МАУП, професору Георгію Щокіну, та орден святителя Петра Могили — заступни-ку голови Наглядової ради МАУП — Щокіну Ростиславу Георгійовичу.

Також із керівництвом МАУП були розглянуті питання співпраці у проведенні спільних наукових та студентських конференцій, круглих столів, катехізаторських лекцій, можливості здійснення сумісних видань. Були також розглянуті питання взаємодії на теренах культурного, морального та релігійного виховання сучасної молоді та ін.

11 листопада з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира голова Синодального відділу релігійної освіти і катехізації Української Православної Церкви єпископ Макарівський Іларій взяв участь у семінарі “Проблеми біоетики та фізики живого”, що відбувся в Національному медич-ному університеті імені О. О.Богомольця.

Організаторами заходу виступили Комісія з питань етики СНТ імені Киселя та кафедра медичної біофізики. Головним доповідачем був доктор філософських наук професор КулініченкоВ. Л. (НМАПО ім. П. Л.Шупика, м. Київ) з темою: “Етичний кодекс лікаря України: шлях від реальності до ідеалу”, співдоповідач — доцент Єгоренков А. І. з темою доповіді: “Освітні зобов’язання сучасного лікаря: порівняльний аналіз Етичних кодексів лікарів Франції та України”.

Єпископ Іларій виступив з короткою доповіддю, в якій окреслив погляд Церкви на питання біоетики, та взяв участь у дискусії. На семінарі також був присутній голова Синодального відділу УПЦ “Місія Церква та медицина” протоієрей Геннадій Батенко.
 
3.Розвиток контактів з політичними партіями та органами державної влади

У понеділок вночі, 26 квітня, у день 24ї річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції, на території Дарницького СвятоМихайлівського комплексу (прт Миру, 16) з благословення Предстоятеля Української Православної Церкви, Блаженнішого Митрополита Володимира, вікарій Київської Митрополії єпископ Макарівський Іларій звершив панахиду по загиблих учасниках ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

На поминальній церемонії також були присутні: Прем’єрміністр України Микола Азаров, члени Уряду та представники київської влади, ліквідатори аварії на ЧАЕС, родичі загиблих.

Після церемонії покладання квітів учасники заходу поставили свічки біля Меморіального курга-ну. Після цього прозвучали 24 удари дзвону, встановленого на вершині кургану. Жалобним пере-дзвоном присутні вшанували пам’ять загиблих.

18 серпня в Україні вшановують пам’ять працівників органів внутрішніх справ, загиблих під час ліквідації аварії на ЧАЕС.Цього дня з благословення Предстоятеля Української Православної Церкви вікарій Київської Митрополії єпископ Макарівський Іларій у столичному храмі Георгія Побідоносця (проспект Миру, 16) відправив заупокійну літію по загиблих працівниках міліції.

На поминальних заходах були присутні керівники Головного управління Міністерства внутрішніх справ та члени сімей загиблих працівників. По завершенні богослужіння владика Іларій звернувся до присутніх зі словами настанови.

18 листопада у СвятоУспенській КиєвоПечерській Лаврі було підписано угоду про співпрацю між Синодальним відділом релігійної освіти і катехізації УПЦ та громадською організацією “Україна Православна”. Угоду підписали голова Відділу єпископ Макарівський Іларій та голова правління організації Анатолій Шкрибляк.

Метою договору є сприяння воцерковленю дітей, підлітків та молоді.

У майбутньому планується розроблення спільних програм з оптимізації роботи православних недільних шкіл і підвищення рівня їхнього викладацького складу та заходів для актуалізації важливості недільних шкіл у православному церковному та нецерковному середовищах.

Співпраця Синодального відділу з громадською організацією триває з липня 2010 року. За цей час, зокрема, було організовано і проведено Перший Всеукраїнський конкурс програм, сценаріїв, проектів недільних шкіл України. Сформовано і розповсюджується “портфель учителя недільної православної школи”. Проведено анкетування єпархій Української Православної Церкви з питання стану та проблематики православних недільних шкіл. Започатковане формування електронної бібліотеки вчителя православної недільної школи і ведеться розсилка електронної версії навчальних матеріалів.

30 листопада у столичному Будинку офіцерів, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, вікарій Київської Митрополії єпископ Макарівський Іларій вручив співробітникам прокуратури міста Києва ордени святого великомученика Георгія Побідоносця, яких вони удостоєні Його Блаженством за заслуги перед Українською Православною Церквою та до професійного свята.

17—19 грудня було проведено 5й ювілейний Міжнародний конкурс “Різдвяний янгол”. 18 грудня, у Трапезному храмі КиєвоПечерської Лаври відбулася Божественна літургія, яку очолив єпископ Макарівський Іларій, вікарій Київської Митрополії, голова Синодального відділу релігійної освіти і катехізації. На службі були присутні учасники та організатори конкурсу “Різдвяний янгол” і їхні сім’ї, також у богослужінні взяв участь дитячий хор “О чудєсє” під керівництвом Маєвої Олени Вадимівни.

У конкурсі взяли участь талановиті діти у віці від 5 до 13  років, переможці регіональних та міжнародних конкурсів з різних куточків України і найближчого зарубіжжя. Завданням конкурсу є відродження православної духовності, повернення до витоків святкування одного з основних хри-стиянських свят дітей та молоді — Різдва Христового.
 
* * *

У звітний період, як і раніше, Відділ релігійної освіти і катехізації при Священному Синоді Української Православної Церкви в повній мірі здійснював поставлені перед ним завдання, відвідуючи недільні школи, вищі світські навчальні заклади, роздаючи духовнопросвітницьку катехізичну літературу. Члени Відділу активно вели катехізичнопедагогічну діяльність у школах, гімназіях, ліцеях. Робота Відділу проходила у тісній співпраці з іншими Синодальними відділами Української Православної Церкви. Сподіваючись на щедроти Всемилостивого Бога, Синодальний відділ релігійної освіти і катехізації УПЦ має намір і в майбутньому, продовжуючи своє служіння, якісно його покращувати і охоплювати все більш різноманітні сфери діяльності на ниві релігійнокатехізичної освіти.