Річний звіт про роботу Синодального відділу УПЦ у справах сім’ї

Річний звіт про роботу Синодального відділу УПЦ у справах сім’ї

За звітний період Синодальний відділ у справах сім’ї провів круглий стіл на тему: “Сім’я — релігійний, соціальний та правовий аспекти”, а також у рамках співпраці з фундацією “Гармонізоване суспільство”, що направлена на консолідацію зусиль Церкви і суспільства у подоланні насильства, Відділ взяв участь у міжнародній акції “16 днів проти насильства”.

На загальноцерковному рівні робота з сім’ями провадилася у 18 єпархіальних відділах (з них 8 — нових). Оскільки у решті єпархій відділи у справах сім’ї на етапі формування, їхню функцію взяли на себе молодіжні відділи.

Із діючих єпархіальних відділів у справах сім’ї активною роботою за 2010 р. відзначились:
 

Київська єпархія


Синодальний відділ у справах сім’ї провів вебконференцію на офіційному сайті УПЦ.Надавалася духовнопсихологічна та матеріальна допомога молодим сім’ям у храмі “Помічниця у пологах” Київського міського пологового будинку № 1. У друкованих та телевізійних ЗМІ висвітлювалися проблеми збереження та зміцнення інституту сім’ї в Україні. Зокрема, теми сімейного щастя, соціального сирітства, неповних сімей, насильства у сім’ї, подружньої вірності, відповідального батьківства тощо. Головні партнери: Інформаційний відділ УПЦ, “5й канал”, “Перший Національний”, телеканал “СТБ”, КДТРК “Київ”; інтернетпортали: офіційний сайт УПЦ: orthodox.org.uа; сайт Православ’я: glasnarodu.com; інформаційномолодіжні форуми та персона-льні блоги, форуми для майбутніх мам та молодих сімей, соціальні мережі; газети: “Хрещатик”, “Сегодня”, “Газета”, “Факты”, “Блик”. Вийшов у світ сімейний молитвослов під назвою “Наш мо-литвослов” у форматі банківської електронної картки. Створено пресслужбу єпархіального відділу та проведено акцію “Сімейне дерево біля сімейної церкви”.
Розпочато програму “Сімейний клуб”. Активна участь у круглому столі “Розвиток сімейних цінностей в Україні і Туреччині крізь призму європейської інтеграції” у залі засідань Комітету з питань європейської інтеграції Верховної Ради України. Співробітники Відділу відвідали з робочим візитом літні дитячі табори у західній Україні. Проведено соціальну акцію “Бережи життя для щастя!” та запроваджено проект “Клубне життя”. Створено молодіжний клуб під назвою “Клуб прогресивної молоді”, учасниками якого на сьогодні є близько 50 осіб молодого віку і “Дитячий клуб”, до складу якого входить дитяча студіятеатр і недільна школа (сьогодні клуб відвідують бли-зько 30 дітей).
 

Запорізька єпархія


Співробітники Відділу тісно співпрацюють з Кіровським будинком інвалідів, психоневрологіч-ним інтернатом с. Любомирівка та реабілітаційним центром “Іван”. Регулярно звершуються Таїнства Хрещення, Сповіді та Причастя, надається духовна підтримка сім’ям з дітьмиінвалідами.

На базі школиінтернат № 3 стартувала акція “Канікули в сім’ї”. Сім’ї запрошували дітейсиріт до-дому. Діти набували досвіду спілкування в колі сім’ї, родини, відчули родинне тепло. Ця акція про-водилася спільно з волонтерами благодійного фонду “Щаслива дитина”. Проведено духовнопросвіт-ню бесіду в Орджонікідзькому територіальному центрі соціального служіння м. Запоріжжя. Таким чином, налагоджено співробітництво у питаннях соціальнопобутової реабілітації інвалідів та пенсіо-нерів. З фондом “Патріот Запоріжжя” відбувається співпраця з питань сімейного дозвілля. У травні було проведено сімейне свято “Парад майбутнього України” (м. Запоріжжя), в якому взяли участь десятки молодих сімей. Парад прикрашених дитячих колясок проходив просто неба. Учасники акції, десятки молодих сімей з дітьми до 6 років, отримали від єпархіального відділу ікони та книги “Закон Божий”. На базі кафедрального собору відкрито кімнати психологічної допомоги сім’ям, працюють юристи, спеціалісти з сімейного права.
 

Кіровоградська єпархія


Відділ працює у таких напрямках: допомога багатодітним та малозабезпеченим сім’ям, яким по-стійно надається соціальна допомога і духовна опіка. Підтримка та допомога літнім самотнім людям. Активно ведеться робота з неблагополучними сім’ями (людьми з наркотичною та алкогольною зале-жністю).

Одним із напрямів роботи відділу є регулярне відвідування дитячої обласної лікарні та онкологі-чного диспансеру. Неодноразово батьки дітей, хворих на гострий лейкоз, отримували духовну під-тримку та матеріальну допомогу. Найбільш активну роботу проводять СвятоЄлисаветинський чоло-вічий монастир м. Кіровограда, намісник архімандрит Мануїл (Заднєпряний); СвятоМиколаївський храм селища Нове; СпасоПреображенський собор та СвятоУспенський храм м. Кіровограда, Свято-Покровський храм м. Мала Виска, СвятоПокровський храм с. Злинка та інші.
 

Кам’янецьПодільська єпархія


Упродовж року в парафіях єпархії проводилися заняття з катехізису — Закон Божий для батьків та дітей, де діти мали можливість познайомитися з основами православної віри, беручи участь у богослужінні, виконуючи різні церковні послухи. Протягом багатьох років священики єпархії про-водять бесіди з нареченими, які готуються до Таїнства Вінчання. Широку духовнопросвітню роботу проводить громадська організація “Батьківський комітет захисту дітей”. Клірики єпархій підготували телевізійні програми для місцевого телебачення “Основи духовного виховання”, де обговорювалися питання сім’ї, проблеми виховання дітей. Випущено інформаційний вісник “Джерела виховання” та видано підручник для школи “Християнська віра та християнська етика”.
 

Криворізька єпархія


У цій єпархії створено розгалужену структуру єпархіального відділу у справах сім’ї. У кожному благочинні діє представник єпархіального відділу. Проходять збори співробітників відділу, на яких ухвалюються рішення та затверджуються плани діяльності. 9 липня в день пам’яті святих Петра і Февронії у м. Кривий Ріг провели благодійний концерт та велопробіг у пам’ять святих. На високому рівні проходить співробітництво з органами місцевої влади зі встановлення пам’ятника святим Петру і Февронії у м. Нікополі. Проходить збір коштів для потреб сімей померлих священиків Криворізької єпархії.

Упродовж року у ВНЗ, технікумах, ліцеях, школах, а також на заводах серед трудових колективів читалися лекції і проводилися бесіди про цінність сімейних традицій.
 

Миколаївська єпархія


У дитячому будинку “Малятко” (діти хворі ДЦП) регулярно проходять зустрічі та бесіди з мед-персоналом. У багатьох містах області пройшли круглі столи на тему “Аборти” — як свідчить стати-стика, кількість абортів у регіоні зменшилася.
 

Олександрійська єпархія


Єпархіальний відділ у справах сім’ї у щотижневику “Олександрійський тиждень” створив рубри-ку “Церква і сім’я”.
 

Новокаховська єпархія


Єпархіальний відділ співпрацює з органами місцевого самоврядування та громадськими організа-ціями з питань сім’ї. Дитячий клуб “Райдуга”, що його створено при єпархіальному відділі у справах сім’ї, щорічно проводить святкування різдвяних та інших православних свят, зокрема фестиваль ди-тячої творчості “Різдвяні зорі”. На конференції, що проходила при Новокаховському гуманітарному інституті Університету “Україна”, керівник відділу Ігор Бжезицький виступив з доповіддю на тему: “Короткий аналіз динаміки розвитку інституту сім’ї у XX–ХXI століттях”. У місцевій пресі виходять публікації на тему сімейної психології та духовної складової у процесі освіти та зміцнення сім’ї.

З листопада у школах проходять лекції з питань створення сім’ї. Упродовж 2010 року йшла робо-та з розповсюдження відео та друкованої продукції з антиабортивної тематики.
 

Мукачівська єпархія


Основним напрямом роботи відділу є запобігання штучному перериванню вагітності. У цій цари-ні ведеться співпраця з центрами соціальних служб, пологовими будинками. В обласному перината-льному центрі, відділенні гінекології та жіночих консультаціях м. Ужгорода розміщено інформаційні стенди та антиабортну інформацію на моніторах банків Ужгорода та Мукачева, в транспорті м. Ужгорода; надано консультації з сімейних питань (безпосередні співбесіди та через сайт відділу). На честь архімандрита Василія (Проніна) було організовано табір для молоді з різних куточків Укра-їни, де юнаки і дівчата мали можливість послухати інформацію про стосунки до шлюбу та в шлюбі. Також проходила співпраця з родинним будинком “Нова сім’я” у м. Ужгороді, що опікується дітьми сиротами.
 

Тульчинська єпархія


При кафедральному соборі м. Тульчина ведеться постійна робота з сім’ями з питань формування духовних цінностей у родинах, обговорюються питання виховання дітей. Серед кліриків та парафіян єпархії особливе занепокоєння викликала можливість введення в Україні ювенальної юстиції, що да-ло поштовх до більш відповідального батьківства.


Сімферопольська єпархія


Разом з відділом у справах сім’ї активно функціонує єпархіальний батьківський комітет. Відбула-ся конференція на тему: “Сучасна сім’я: духовноморальне відродження, тенденції та перспективи розвитку” у співпраці з Верховною Радою, Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим.

Проведено акцію “Свято сім’ї” разом з керівництвом Сімферополя, Київської райради столиці ав-тономії, православними батьками та педагогами. У рамках акції пройшов концерт за участю багато-дітних сімей з врученням подарунків. Учасники підписали меморандум між єпархією, Міністерством у справах молоді, сім’ї та гендерної політики АРК, Спілкою православних журналістів Криму, гро-мадськими організаціями про формування сімейних цінностей.

В “Етнографічному музеї” разом із Асоціацією заповідників і музеїв Криму за участю Кримсько-го інституту культури, мистецтв і туризму було відкрито виставку “Сімейні традиції східних слов’ян”. Виставка показала, що на Кримському півострові, де проживають представники понад ста етнічних груп і національностей, виникає все більший інтерес до вивчення традиційних сімейних звичаїв, обрядів, православних свят східних слов’ян.

8 липня, у день пам’яті покровителів шлюбу святих Петра і Февронії, на півострові було проведе-но “День сім’ї, любові та вірності”. Свято проводилося згідно з постійною програмою “Відродження духовних цінностей сім’ї”, яку єпархія щорічно здійснює спільно з державними установами, керів-ництвом АР Крим, органами освіти, культури, широкою громадськістю. Програма включає щотиж-невий хресний хід, молебні, що їх відправляють у кожному благочинні, перегляд фільмів про хрис-тиянську сім’ю, конференцію на тему: “Сім’я і майбутнє України” в залі засідань Ради міністрів АРК, виставки малюнків на сімейну тематику тощо. У рамках святкування в Сімферопольському ди-тячому парку пройшли змагання “Мама, тато, я — спортивна сім’я”, конкурс “Історія нашої любо-ві — історія нашої сім’ї”, гра “Православний «Квест»”. Також була здійснена благодійна поїздка з ознайомленням зі святинями міста.

Наприкінці вересня в кафедральному соборі Сімферополя пройшли батьківські збори на тему ви-ховання дітей у православній сім’ї. 28 жовтня в конференцзалі Севастопольського благочиння відбу-лися Перші Батьківські читання на тему: “Церква і освіта: значення духовноморальних цінностей” за участі духовенства, батьків, педагогів, психологів, державних діячів.
 

Сумська єпархія


Відділ у справах сім’ї проводив “сімейні вечори” з метою більш тісного спілкування та обгово-рення питань родинного життя. Під час таких вечорів демонструються відеофільми про шлюб і сі-мейне життя, розглядаються духовні святоотцівські праці, щасливі подружні родини діляться своїм багаторічним досвідом. У бібліотеці ім. М.Островського пройшла зустріч клубу “Тато, мама, я — чи-таюча сім’я”.

Співробітники відділу перед численною аудиторією прочитали лекції на тему: “Шлюб як Таїнст-во” про смисл і мету сімейного життя.

Протягом року сім’ї їздили у паломницькі поїздки до святих місць. Також єпархія активно під-тримує малозабезпечені сім’ї в рамках різноманітних акцій.
 

Харківська єпархія


Відділом було створено мережу осередків практично на всіх міських парафіях, які є центрами ак-тивності в регіонах.

Упродовж року на парафіях регулярно проводилися батьківські збори, на яких православні батьки вивчали форми і методи роботи у закладах, де навчаються їхні діти. Основним завданням цих зборів є соціальна активізація православних батьків і підвищення рівня їхньої поінформованості з різних питань. Відкрито єдиний в СНД музей дитинства, де представлено понад 10 тис. іграшок, дитячих книжок, ігор, навчальних посібників тощо. Організовано цикл лекцій за участю відомого православ-ного педагога і публіциста прот. Артемія Владимирова (м. Москва).

Постійно діє телефон “гарячої лінії”. Налагоджено випуск багатотиражної газети “Батьківський комітет”, яка стала лауреатом Всеукраїнського фестивалю ЗМІ православних.

Вебконференція, що пройшла у грудні, засвідчила, що українську громадськість надзвичайно гос-тро цікавлять питання сім’ї, а надто їхнє вирішенням у тісній співпраці з Церквою.