ВАСИЛІЙ, Архієпископ Запорізький і Мелітопольський

 

Слово на вручення жезла Преосвященному Василію, єпископу Сімферопольському і Кримському

 
 

Преосвященний єпископе Василію, возлюблений у Христі брате!

 
 

Якось, звертаючись до ефеських пресвітерів, святий апостол Павло сказав: «Пильнуйте себе і все стадо, в якому Дух Святий настановив вас бути єпископами, пасти Церкву Господа і Бога, яку Він здобув Кров'ю Своєю» (Діян. 20, 28). Як зрозуміло з цих слів апостола, не покладання рук, а Святий Дух поставляє єпископів на церковне служіння. Як розірваний дріт не пропускає до світильника електричного струму, так перерване апостольське наступництво не дає благодаті Святого Духа сходити на того, кого висвячують.

 

Ти єпископ благодатний, тому що поставлений архієреями, спадковість яких бере початок від святих апостолів і з того часу не переривається. Від імені архіпастирів, які брали участь у твоїй хіротонії, і від усіх православних людей, які молилися разом з нами, вітаю тебе з прийняттям благодаті Святого Духа, Який поставив тебе на єпископське служіння.

 

Ти вступаєш на шлях архієрейства у важкий для православ'я в Україні час. Хто в таких важких умовах церковного життя готовий узяти на себе хрест єпископського служіння, той, за апостолом Павлом, справді доброго діла бажає (1 Тим. 3, 1).

 

Нам відомо, що з ранньої юності ти присвятив своє життя служінню Богові та Церкві. У стінах Московської духовної школи здобув богословську освіту, а потім довгі роки був пастирем Церкви. Твоє багаторічне служіння в Кримській єпархії було підготовкою до того шляху, на який поставив тебе сьогодні Промисел Божий. За роки пастирського служіння Церкві ти набув досвіду, і тепер цей досвід, примножений Божественною благодаттю, стане основою твоєї архіпастирської праці.

 

Хто вважає, що єпископство - це лише духовна влада, честь і земний добробут, той глибоко помиляється. Єпископське служіння - це подвиг, безперервна турбота про своє спасіння та спасіння ввіреної пастви, постійна боротьба з гріхом, молитва й читання Святого Письма.

 

Твоє архіпастирське служіння проходитиме в Кримській єпархії. Для нашої Церкви це історичне місце. З Херсонеса святий Володимир приніс світло Христової віри до Києва, звідки воно поширилося по всій нашій країні. Зберігай неухильно кримську паству в православ'ї.

 

Тобі, співіменникові святого Василія Великого, як і всім нам, архіпастирям, треба наслідувати подвиги цього славетного святителя. Якось один східний правитель на ім'я Модест за наказом візантійського імператора Валента - єретика-аріанина - почав схиляти святого Василія Великого відступити від православ'я, погрожуючи йому конфіскацією майна, вигнанням та смертю. Святитель сміливо сказав можновладцю: «Якщо ти візьмеш моє майно, то і себе цим не збагатиш, і мене не зробиш жебраком. Вважаю, що тобі не потрібні цей мій старий одяг та кілька книжок, які становлять усе моє багатство. Заслання не буде для мене покаранням, бо я не зв'язаний місцем, і те місце, де живу зараз, - не моє, і кожне, куди б мене не заслали, буде моє. Тобто скрізь місце Боже, де я не буду мандрівником і прибульцем. А тортури, що вони можуть заподіяти мені? Я такий слабкий, що відчую тільки перший удар. Смерть для мене - благодіяння: вона скоріше приведе мене до Бога, для Якого я живу та працюю і до Якого я давно прагну».

 

Здивований цими словами, правитель сказав святому Василію: «Ніхто так сміливо не говорив зі мною досі». «Так, - відповів святитель, - бо тобі не траплялося раніше розмовляти з єпископом. У всьому іншому ми виявляємо лагідність і смирення, проте, коли мова йде про Бога і проти Нього насмілюються повставати, тоді ми все інше зневажаємо, дивимося тільки на Нього єдиного; тоді вогонь, меч, звірі й залізо, які терзають тіло, скоріше будуть радувати нас, аніж лякати».

 

У роки служіння святого Василія Великого єретики-аріани, користуючись покровительством імператора Валента, забирали у православних храми. Святитель був для своєї православної пастви оборонцем і заступником. Наш час певною мірою схожий на той далекий період історії. Нині теж подекуди у православних силою забирають храми. Тебе Господь прикликав бути захисником православної пастви, і ти, подібно до святого Василія Великого, повинен стійко стояти на сторожі Церкви. Тоді були аріани, в наші дні - уніати. Але тоді й тепер вони однаково розривають Церкву Христову і ведуть православних людей до страждань, на вічну загибель.

 

Святий Дух обрав тебе на єпископське служіння, Він не залишить Свого обранця без благодатної допомоги, якщо сам обранець не ухилятиметься від Нього гріховними справами. Святий Григорій Богослов говорив з цього приводу так: «Утішає нас, єпископів, ця істина, адже вона утверджує нас у тому, що в нашому служінні нам сприяє Святий Дух. Ця істина свідчить ще й про те, що ми повинні мати постійний страх Божий, щоб не образити гріховними діями Святого Духа і не залишитися без Його допомоги».

 

Благодать архієрейства нехай укріпить і умудрить тебе у твоїй діяльності, житті та служінні ввіреній тобі пастві. Йди з миром на новий послух, вказаний Богом.

 

А тепер прийми цей жезл як символ духовної влади, як підтримку на єпископському шляху і дай своє перше архіпастирське благословення цьому благочестивому православному народові.

 

Митрополит Київський і всієї України